Kotwy gruntowe – czyli co?
- by admin
Kotwica ziemna to urządzenie zaprojektowane do podpierania konstrukcji, najczęściej stosowane w zastosowaniach geotechnicznych i budowlanych. Znana również jako kotwa gruntowa, kotwa uziemiająca napędzana udarowo lub mechaniczna, może być uderzana w ziemię lub poruszać się spiralnie, w zależności od jej konstrukcji i zamierzonej charakterystyki wytrzymałości na siłę. Kotwy ziemne stosuje się zarówno w zastosowaniach tymczasowych, jak i stałych, w tym do podpierania ścian oporowych, masztów odciągowych i namiotów cyrkowych.
Kotwy gruntowe
Pierwsza praktyczna kotwica ziemna została wynaleziona w 1912 roku przez Alberta Bishopa Chance’a w Centrali w stanie Missouri. Wykonał ją wtedy gdy burza powaliła wszystkie słupy telefoniczne wokół jego firmy. Kotwy ziemne są zwykle używane w inżynierii lądowej i projektach budowlanych i mają wiele zastosowań. Kotwy gruntowe dają ogromne wsparcie strukturalne tymczasowych budynków i konstrukcji – co z całą pewnością jest ogromną zaletą. Po zainstalowaniu i zablokowaniu obciążenia kotwica ziemna wywiera nacisk na glebę, a gleba zapewnia opór. Analiza miejsca określająca nośność gruntu jest często wymagana przed montażem kotwy gruntowej. Uwzględniono głębokość, z jaką kotwa ma być napędzana, a także wytrzymałość gleby, wilgotność i korozyjność.
Metody instalacji różnią się w zależności od składu gleby i wilgotności. Kotwy gruntowe ciężko zamontować, aczkolwiek wiele osób radzi sobie doskonale z tą czynnością. Kotwy uziemiające są zwykle wbijane w ziemię za pomocą pręta napędowego i młotka udarowego. Otwory pilotujące są wymagane w gęstszych glebach. Po zainstalowaniu kotwy napędzanej udarowo pręt napędowy jest usuwany, a kotwica blokowana pod obciążeniem, zwykle przez obrót o dziewięćdziesiąt stopni. W przypadku lżejszych kotew często wystarcza narzędzie ręczne.
Kotwica ziemna to urządzenie zaprojektowane do podpierania konstrukcji, najczęściej stosowane w zastosowaniach geotechnicznych i budowlanych. Znana również jako kotwa gruntowa, kotwa uziemiająca napędzana udarowo lub mechaniczna, może być uderzana w ziemię lub poruszać się spiralnie, w zależności od jej konstrukcji i zamierzonej charakterystyki wytrzymałości na siłę. Kotwy ziemne stosuje się zarówno w zastosowaniach tymczasowych, jak…