Kremacje zwłok – poznaj tajemnice kremacji

Kremacja to jedna z dozwolonych przez prawo form godnego pochówku. Po zakończonej ceremonii szczątki należy pochować na cmentarzu – w grobie lub miejscu przeznaczonym na urny. Niedozwolone jest ich przenoszenie. Kremacja odbywa się zwykle w prostej trumnie wykonanej z papieru lub tektury. Koszty to najczęściej przedział między 300 a 600 złotych. Piece kremacyjne wytwarzają temperaturę równą 800 do 1200 stopni Celsjusza, spalając ciało w czasie dwóch do trzech godzin.

Najbliżsi zmarłego, jeśli takie jest ich życzenie, mogą uczestniczyć w całym procesie kremacyjnym. Do pieca nie wolno wkładać urządzeń elektrycznych. Kremacja jest dopuszczalną, choć niezalecaną formą pochówku w religii katolickiej. Episkopat zaleca, by po spopieleniu zwłok odbyła się ceremonia złożenia ich w grobie. Kremacja jest także dozwolona w większości kościołów protestanckich, zakazują jej za to islam oraz prawosławie. Mimo to, większość obywateli Polski sprzeciwia się takiej formie pochówku. Kremacje zwłok Kraków uznał w dużej części za ich bezczeszczenie, odbywały się tam głośne protesty i manifestacje ( kremacje zwłok kraków – Epitafium.Krakow.pl  )

Nie zmienia to faktu, że znajdujące się na Wawelu urny i relikwiarze cieszą się szacunkiem mieszkańców oraz przyciągają co roku ogromną liczbę odwiedzających. Temat budzi kontrowersje, zwłaszcza zważywszy na bezpośrednio związane z nim próby narzucania swoich poglądów reszcie społeczeństwa przez najzacieklejszych przeciwników kremacji. Należy jednak zawsze mieć na uwadze wolę zmarłego i w miarę możliwości wcielać ją w życie.

Kremacja to jedna z dozwolonych przez prawo form godnego pochówku. Po zakończonej ceremonii szczątki należy pochować na cmentarzu – w grobie lub miejscu przeznaczonym na urny. Niedozwolone jest ich przenoszenie. Kremacja odbywa się zwykle w prostej trumnie wykonanej z papieru lub tektury. Koszty to najczęściej przedział między 300 a 600 złotych. Piece kremacyjne wytwarzają temperaturę…